Rozhovor: The Paranoid

Do Prahy přijela slovenská rock-screamová kapela The Paranoid, která se tu zastavila v rámci své Sedem tour k novému CD Sedem, a já se už pomalu blížím do backstage, kde už sedí vždy usměvavý, milý a ochotný zpěvák Igor.

 

Ahoj Igore, nedávno (přesněji 7. března 2014) jste vydali nové CD s názvem Sedem. V roce 2012 vám vyšlo CD Dva svety. Čím se od sebe tato 2 alba liší?

Myslím si, že Sedem je produkčně propracovanější, protože jsme měli producenta Mateja Turcera (kapela From Our Hands). Ještě se liší zvukem. Od Dvou svetů je naše nové CD posunuté, kromě produkce určitě tím, že tu jsou lepší texty a i muzika je vyspělejší.

Kde se album nahrávalo?

Ve studiu u Maťa Turcera v Bratislavě.

Jak dlouho vznikalo?

Nad albem jsme strávili 7 až 8 měsíců a celý únor jsme byli ve studiu.

Proč právě název Sedem?

Tohle číslo pro nás znamená hodně. Je to šťastné číslo, je to přesně 7 let, co děláme hudbu, znamená i nový začátek. Když jsme k CD nahrávali sbor, tak jsme vůbec nevěděli, kolik lidí přijde. Nakonec nás bylo 7 kluků a 7 holek. Také na obalu alba pracovalo 7 grafiků, kteří nám posílali své návrhy. Nejvíc nás zaujal sedmý v pořadí – Michal Hladík, jenž má vlastní grafickou značku s názvem The Seven Blood Art. Po tomto všem byl název CD jasný.

Od února 2013 máte lyric video k písni Z plných pľúc. Kde vznikl nápad vytvořit toto video?

Z plných pľúc byl první song, který byl vymyšlený na nové album v době, kdy ostatní písničky ještě nebyly napsané. Na Slovensku ještě lyric videa nikdo nedělal, a tak jsme to chtěli vidět a zjistit, jak na to budou lidi reagovat. Takže jsme udělali lyric video na tuto skladbu.

K CD máte už 3 klipy. Pověz mi o nich něco víc.

První šel ven klip Neviem ti povedať nie. To je oficiální klip. Nahrával se v Prešově, protože odtamtud je scenárista i kameraman a celý tým lidí. Oslovili nás a nám se jejich práce líbila. Oni vymysleli scénář a všechno naplánovali, našli prostory, a protože jsou z Prešova, tak to tam měli jednodušší s vybavením a se vším, a tak jsme klip natáčeli tam a rovnou jsme to spojili s koncertem, takže jsme měli koncert v Prešově a potom jsme točili klip. Natáčelo se v městské budově, kde to vypadalo totálně jak v blázinci, takže to do klipu skvěle zapadlo.

Poté šel ven klip Nikdy nezabudnem. To je videoklip ze studia. Chtěli jsme lidem trochu přiblížit, jak to ve studiu vypadalo a jak se nahrávalo. Myslím si, že to lidi celkem zaujalo, a taky toto tu nikdo moc nedělá.

Poslední klip není vlastně klip, ale spíš takové music video k písničce Navždy. To se natáčelo na koncertě v Bratislavě, který byl právě v rámci Sedem tour. Věděli jsme, že tam to bude divoké a že by ten klip vypadal dost slušně, tak jsme to chtěli z tohoto koncertu udělat. Natáčel nám ho Zoltán Simon, který má firmu Simon Films.

 

Mátě nového bubeníka Miloše. Jak jste se poznali?

My jsme se bavili s naším minulým bubeníkem Paľem a on má trochu jiné priority. Museli jsme udělat album, protože nás vzal Universal Music Group, a museli jsme makat, abychom udělali co nejlepší album. Paľo nám řekl, že už na to nemá tolik času, kolik by chtěl, a tak jsme se začali poohlížet po někom jiném. Našli jsme 2 profesionální bubeníky z Bratislavy, kteří nás zaujali svým hraním. A tehdy nás oslovil Miloš, že je z kapely Ranná nevolosť z Nitry a že by to chtěl jenom zkusit. Tak jsme mu řekli, že jo. Došel na zkoušku, během 3 dnů se naučil celé album Dva svety a zahrál to tak, že nám spadly čelisti, je to super kluk.

Ještě jsme řešili, že mu je 16 let, tak jestli to není trochu blbost, ale když nám zahrál, pokecali jsme, zašli na pivo, tak nás zaujal. Nabídli jsme mu, jestli si s námi nechce zahrát 2 nebo 3 koncerty, a on do toho šel a bylo to úplně mega. Cítili jsme, že je to o dost lepší hudebně i lidsky, takže jsme se vůbec nerozmýšleli a vzali ho.

 

Milošovi je 16 let. Co na to říkají jeho rodiče?

Jeho rodiče jsou úplně v pohodě. Jeho mamka je naše fanynka. Znala nás už předtím a je ráda a Miloše podporuje. Každý týden vynechá tak jednou nebo dvakrát školu kvůli nám. Když jsme jeli českou část tour, tak pátky vůbec nechodil do školy. Třídní musí vždy donést cédéčko a tak, aby to nějak vykryl.:D Jinak ho všichni podporují, zvládá to.

Všechno jsme řešili už předem, protože jde do trochu větší kapely a nemůžeme si dovolit to, že ho vezmeme a po měsíci zjistíme, že to nefunguje, takže jsme úplně všechno řešili už dřív i s jeho rodiči a učitelkou. Naštěstí se všechno dalo, a tak jsme do toho šli.

 

Co je u vás ještě nového?

Připravujeme nové věci. Pomaličku chystáme letní setlist, což bude zase něco trochu jiného, jiné skladby atd. Přimýšlíme i, jak překvapit lidi, aby to nebylo to samé, co na Sedem tour, a bylo to zase o něco lepší. Takže se pomalu připravujeme na léto a máme ještě další plány, ale o těch zatím nemůžu mluvit.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat vašim fanouškům a fanynkám?

Zdravím fanoušky a čtenáře časopisu HelpMusic a odkazuju vám, že nemůžete sedět doma za počítačema. Je potřeba chodit na kulturní akce, na festivaly, do klubů, protože když tahle hudba zanikne, tak tu zůstanou jenom DJové, a co s nima budete dělat?!

 

Autor článku: Monika Svatošová, foto: The Paranoid

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.