Rozhovor: MEMPHIS

Memphis_promo_2013 (Le Monika) press
MEMPHIS

Honzo, jste jedna z mála současných kapel, které se podařilo vymanit z regionálního působení. Jsou vaše rádiové úspěchy na koncertech znát? Chodí na vás víc lidí, hrajete „lepší akce“ nebo v lepších časech?

Jej, díky. U nás je to celé postupné. Hrajeme už devět let a s každým drobným úspěchem se zvětšuje základna fanoušků a zároveň hrajeme na lepších akcích. To ale podle mě není měřítkem úspěchu. Mnohem silnější je, když se cokoli povede a můžu fanouškům říct: Nejsme v ničem lepší než vy, jen jsme to nevzdali. Hodně lidí to pochopí a jdou si o to víc za svým cílem.

Kde jste teď víc doma? Pořád máte za domovské fanoušky ty v Hradci Králové, nebo už se cítíte jako pražská kapela?

Doma jsme v Hradci. Do Prahy jezdíme prakticky každý týden, já tam moderuju na Óčku a taky máme pražskou agenturu. Ale nic to nemění na faktu, že jsme neskuteční patrioti a Hradec je pro nás srdcovka.

Vaše debutové album, které obsahuje hity jako The One nebo Sunshine, jste svěřili do rukou Ecsona Waldese. Proč padl výběr právě na něj? Váhali jste, komu svěříte své první mimino a jeho budoucnost?

Volba byla v tomhle případě úplně jasná. Ecson dokáže z nápadu vytáhnout to nejlepší. Je to podobné jako s oblečením, nějak se oblékáš a postupně si na to zvykneš. Když přijde dobrý stylista a oblékne tě jinak, tak ti to nejdřív přijde hrozné, sám sebe takhle neznáš. S odstupem času ale většinou zjistíš, že to nové oblečení je super. Každý jsme v nějakém směru trochu v krabici a to, na co jsme zvyklí, nám přijde nejlepší. A právě to je úloha kvalitního producenta – dostat tě z krabice. Ecson je v tomhle špička.

Úspěchy kapely pomohly vystřelit tebe jakožto moderátora na TV Óčko. Je to pro Memphis dobrá reklama, nebo vám to naopak trošku svázalo ruce, aby se neřeklo, že máte protekci?

 

Takhle to možná někdo vnímá, ale kapela není důvod, proč jsem na Óčku. Chtěl jsem dělat moderátora a chodil po konkurzech, jako by musel kdokoli jinej. Nejdřív to nevycházelo, tak jsem na sobě makal a podařilo se to zlomit Óčkem. Vždycky se najde někdo, kdo za tím hledá protekci. My zrovna nepatříme mezi kluky, kteří v životě měli protekci. Hrajeme devět let a před námi je ještě dlouhá cesta. Jde to pomalu, ale neúspěch nás neodrazuje. Věřím, že každý, kdo se v životě nevzdá, dosáhne na své cíle. Protekci vidí ten, kdo sám neuspěl a nechce si přiznat, že někdo je silnější a vytrvalejší.

Jste parta mladých pěkných kluků. Jaký máte vztah k fanynkám a jaký k nim mají vztah vaše přítelkyně?

Fanoušci jsou pro nás motor. Každá odezva, hezká reakce, dopisy, koncerty… Hodně ti to vrací zpátky. Pro přítelkyně je to asi těžké, občas žárlí, ale na druhou stranu je to o důvěře. Když se někomu dá věřit, tak už je jedno, jestli hraje v kapele nebo je top sportovec. Naopak když někomu věřit nemůžeš, tak i když kolem sebe nemá desítky fanynek, stejně to nikdy nebude fungovat.

Už jste dosáhli takové mety, že máte své věrné fanynky, které vidíte na každém koncertě?

Paradoxně bych řekl, že několik věrných fanynek jsme měli už na začátku, ale bohužel jsme neměli žádné jiné. Teď máme ty věrné i ty nevěrné.:)

Na podzim 2013 vám vyšla nová píseň One More Try, která vznikla v rámci spolupráce s Gregem Haverem (Melanie C, Bullet For My Valentine, Manic Street Preachers). Jak jste se k tak populárnímu producentovi dostali a kdy nastal ten zlom, že si řekl, že s Memphis bude spolupracovat?

Greg navázal spolupráci s naší agenturou. Bylo to v době, kdy se řešil náš nový singl, jeho nahrávání a produkce. Ředitel agentury ho dal Gregovi poslechnout, aby jen řekl názor na písničku jako takovou. Jeho reakce nás překvapila. Nejenže se mu líbila, ale taky se chtěl na produkci singlu podílet. Z naší strany nebylo co řešit. Dojednali jsme termíny a šli nahrávat.

Bude vaše vzájemná spolupráce pokračovat? Můžeme se těšit na celé nové album?

To záleží, kdy bude Greg zase v Praze. Zatím ale chystáme singly. Deska rozhodně nespěchá.

Nemáte ambice dostat se za hranice České republiky?

Na prvním místě je pro nás určitě Česká republika. Tady jsme doma.

V minulosti jste provozovali Memphis Story, což bylo celkem zábavné, ale asi časově náročné. Už jste to vzdali, nebo si sbíráte materiál do archivu?

Řekl bych, že doba se hodně zrychlila a je lepší komunikovat prostřednictvím fotek a krátkých zpráv o tom, co se děje, než vytvářet videa. Občas někam vezmeme kameru, ale je to spíš materiál pro nás.

Jaký je teď nejbližší cíl, kterého chcete s kapelou dosáhnout, a jaké jsou vaše plány do budoucna?

Víš, jsme parta kluků, která spolu strávila obrovský kus života, takže ty cíle jsou někde úplně jinde. Je ti k ničemu skládat super songy a točit klipy, když to lidsky nefunguje. To je něco, co pro mě nikdy nebude samozřejmostí, a chci jen, ať to u nás vydrží takové, jaké to je. A co se týče tvorby, tak půjdeme cestou singlů. Máme tři vybrané, chystá se natáčení a taky letní koncerty. Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/memphisband.cz.

 

Složení: Honza Řičař – zpěv, Pavel Urban – kytara, Matěj Horák – baskytara, Kamil Šritr – bicí

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.