Rozhovor: Dilemma in Cinema

kapelka ze Slaného
DILEMMA IN CINEMA

Dalším dítkem, které vzniklo z punkové slánské formace Totální nasazení, je Dilemma in Cinema. Na rozdíl od Deratizérů je Dilemma in Cinema počinem P.P.Cvoka (Pavel Pešata), nyní již bývalého kytaristy Totálního nasazení.

Pavle, jsou mladší Deratizéři nebo Dilemma in Cinema?

Ahoj. Na začátku byla myšlenka, ale Deratizéři jsou samo sebou služebně starší. Dilemma funguje už 6 let.

Dilemma vznikla počátkem ledna 2009. Byla to plánovaná akce sejít se s Pípou (ex bicí Totálního nasazení) zase v kapele, nebo spíš silvestrovské opojení a předsevzetí, které se nečekaně zvrtlo v tak velký projekt?

Záleží, čemu říkáš velký projekt? Pokud to vezmeme tak, že parta kamarádů je velký projekt, tak jím byl už od počátku. Ale nic jsme neplánovali, spíš to byla naše potřeba být spolu a tvořit.

V roce 2008 odešel Pípa z kapely Totální nasazení. Můžeme vědět proč? Tvá iniciativa to očividně nebyla. A nakousl tenhle okamžik i tvůj budoucí odchod?

Pípa se k tomu už vyjádřil dost a mluvit o tom teď a navíc veřejně už asi nemá cenu. Je to 6 let, pravda zůstane ukryta, nečekejte bulvár.

Jak jste vůbec v Totálním nasazení zvládali nápor tolika kapel? Za Deratizéry tlačil Sváťa, za Dilemma in Cinema ty… Kdo za Totální nasazení? Oba jste celkem pracovně vytížení. Kde se ve vás brala energie na tolik muziky?

Tak já Dilemmu nijak netlačil, to až teď a dělám jen to, co jsem dělal pro Totální nasazení, než odešel Pípa. Spíš ještě o něco méně, protože méně je někdy více.

V roce 2013 ses rozhodl plně věnovat Dilemma in Cinema a opustil jsi svou domovskou kapelu Totální nasazení. Co bylo tím rozhodujícím impulsem pro rozhodnutí opustit to, cos pomáhal stvořit a „vychovávat“.

Tak hlavní impuls byl fakt, že Karlos měl eminentní zájem hrát s Totálním nasazením a odejít od Radka z Jaksi Taksi. Já o tom byl pochopitelně informován, a když už se to nedalo zvládat a působení v Totálním nasazení mne nenaplňovalo, tak jsem odešel s vědomím, že nenechávám Sváťu na holičkách.

Litoval jsi toho někdy?

Lituju toho, že jsme spolu nevydrželi od začátku až do konce, jako to mají jiné kapely (Znouzectnost, Visáči, Wohnouti atd.). Ale toho, že jsem odešel z Totálního nasazení až nyní, nelituju.

Dříve jste s Totálním nasazením často sdíleli jedna pódia. Rozešli jste se v dobrém. Potkáváte se na štacích dál?

Žádný rozchod není jednoduchý a po 21 letech je to jako rozvod, ale myslím, že je to úspěšně za náma. Zatím se moc na pódiu nepotkáváme, ale k tomu jistě časem dojde. Čechy jsou malej rybníček.

Se Sváťou jsi také dlouhé roky držel pořadatelskou taktovku festivalu Rock na Valníku. Jak to bude dál? A jak to vůbec s Valníkem aktuálně vypadá?

Jo, ten děláme dál, tam se nezměnilo nic. Přípravy vrcholí. Spolu s náma ještě Aleš Kadeřábek z Projekt Parabelum a spousta dobrovolníků.

Jaké to pro tebe je opustit „slavnější“ kapelu a začít vypiplávat další? A daří se?

Je to pro mne novej začátek. A vlastně i pro Pípu. Užíváme si to naplno a baví nás to. Báječnej pocit, že nemusíme, ale chceme. A je nám jedno pro kolik lidí.:) Jako bychom se znova narodili.

Evidentně se daří, protože minimálně tento rok je o Dilemma in Cinema slyšet velmi často. Co všechno jste od tvého „plného nasazení“ v Dilemma in Cinema stihli?

No, teď koukám, že docela dost, ale to není jen moje nebo naše zásluha. Pomohli nám kámoši. Kapely SPS, N.V.Ú.,Tři sestry, SNAD a další. Prostě kapely a pořadatelé, který nás zvou.

A co bys naopak chtěl ještě letos stihnout?

Máme v plánu natočit živák na CD i DVD. Uskuteční se to 29. srpna. Valník pro nedočkavé v klubu Šantán.

Ty ses v Totálním nasazení podílel i na autorské tvorbě, i když asi hlavní slovo měl a má Sváťa. Jak je to v Dilemma in Cinema? Jdou songy jen za tebou, nebo se na tvorbě podílí celá kapela?

Nápady na hudbu tvořím z 99% já a texty Pípa. Ovšem kapelu dělají všichni – aranže a různé ptákovinky se postupně dotahujou.:) Proto bychom to rádi nahráli naživo. Jinak Totální nasazení hraje dodnes písně Martina Jandy a Sváťa zhudebnil taky plno Pípovejch textů, který hrajou doteď. Moje songy s mým nebo Pípovým textem asi hrát nebudou a ani to nebudeme asi motat do Dilemmy. Těch songů je samo sebou škoda, ale kdo ví, nikdy neříkejme nikdy.

Plánujete na podzim nějaké klubovky? Co nějaké turné? Byla by to příjemná změna vidět vás také po boku někoho jiného než Totálního nasazení, jak jsme byli zvyklí. Koho bys vedle Dilemma in Cinema rád viděl?

Plánujeme, je toho dost, ale ne víc než 4 koncerty do měsíce. Opět si to dáme s kámošema SPS a SNAD, nově se Zputnikem a Apple Juice, s Nežfaleš, Kohout plaší smrt, The Fialky a Do řady!. Se všema, který chtějí. Vážím si toho.

Jak bys ty osobně zhodnotil první rok, kdy se plně věnuješ Dilemma in Cinema?

Já myslím, že hodnotit budeme na konci roku. Zatím mohu jen říct, že když jsem končil v Totálním nasazení, netušil jsem, jak velký zájem bude o Dilemma in Cinema, a taky, jak nás to bude bavit. Vážím si toho a jsem za to moc rád.

Složení: P.P.Cvok kytara – zpěv, hudba; Ciril – zpěv, šaškování; Pípa – bicí, texty; Sáďa – baskytara

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.