Medvěd 009: “20 let je přece jen jednou za život”

Úvalská parta Medvěd 009 slaví 20 let existence a při té příležitosti si nadělila nové album. S ním přišlo několik změn, koncertní šňůra a nyní jsou v plné síle připraveni ukázat své nové CD na festivalech.

 

Ahoj bando, už je vám 20 let a máte za sebou první oslavy. Přežili jste je ve zdraví?

Vypadá to, že zatím jo.:) Slavíme od 4. března, kdy jsme odstartovali v pražském Vagonu jarní část turné k našim 20 letům, a musíme říct, že si to dost užíváme. 20 let je přece jen jednou za život. Máme téma, k tomu nové cédo, je na čem stavět, něco se děje, a tak to má být!

Jarní turné vyvrcholilo koncertem v rodných Úvalech. Zažili jste nostalgii?

Velkou! V Úvalech to před 20 lety všechno začalo, jsme tam doma, máme tam kámoše a někteří to s námi táhnou celou tu dobu. Jsme vděční, že nám parta okolo Pepy Krutského umožnila oslavu našich 20 let ve velmi důstojném stylu. Oslavili jsme to se spřízněnými kapelami a lidmi, se kterými jsme se celou tu dobu různě potkávali a kterých si vážíme. Pokřtili jsme naše nové CD Medvěd 009 20, na němž jsme půl roku pracovali. Počasí skvěle vyšlo, bylo to fajn. Zážitek, který nám už nikdo nevezme!

CD je hodně pestré, je to směs různých stylů, ale pořád to je Medvěd 009

S 20 lety přišlo i nové CD Medvěd 009 20. Je poznat změna, přidali jste více dechů. Jak na to reagují fanoušci?

Fanoušci zbystřili. Slyší nové aranže, nové pecky, další posun, reakce lidí jsou až překvapivě příjemné. Příchod Kuby Fabiána na trubku posunul kapelu zvukově zase trochu jinam, dechová sekce táhne melodické linky, na kterých byly naše písničky vždy postaveny. Celé CD je hodně pestré, je to směs různých stylů, ale pořád to je Medvěd 009. Je důležité držet autentičnost a na nic si nehrát. Hodně sázíme na singl Planeta, který na koncertech slušně zabírá. Po prázdninách se pokusíme nasadit tuhle písničku do rádií a natočíme klip.

medvěd
obal nové desky “20”

Plánujete ještě nějaké další změny?

Současná sestava – Pavel Měšťánek (kytara, zpěv), Ruda Rigo (saxofon, zpěv), Mitas (baskytara), Kiska (bicí), Michal Slanec (piano), Honza Horkel (kytara, zpěv), Kuba Fabián (trumpeta, zpěv) – je stabilizovaná a neplánujeme žádné další změny. Samozřejmě pořád bereme jako kmenového člena kapely Vaška Bláhu, který Medvěda spoluzakládal a který si s námi občas zahraje, když Billové zrovna nehrají.

V Českém Brodě to byla skvělá vzpomínka, flashback vyvolávající sentiment, bralo to za srdce

Právě začala festivalová sezona. Jako kapela jste spjatí s velkými českými festivaly. Jedním z nich je i Rock for People, který loni také slavil 20 let. Vy jste byli u jeho začátku a zahráli jste i k narozeninám. Jak jste vnímali atmosféru? Změnili se fanoušci?

Máme radost, že i letos máme možnost hrát na takových festivalech, jako jsou Votvírák, JamRock, Trutnoff… Rock for People je naše srdeční záležitost. Hráli jsme tam nepřetržitě na všech ročnících od roku 1995 do roku 2010, potom ještě v roce 2012. Poslední tři roky kluci výrazně změnili dramaturgii směrem k zahraničním kapelám, takže letos tam nehrajeme. Měli jsme ale tu čest vystoupit v loňském roce na oslavách 20 let RfP v původním prostoru v Českém Brodě a byla to skvělá vzpomínka, flashback vyvolávající sentiment, bralo to za srdce. Nádhera!

Dalším pro vás typickým festivalem je Votvírák, který příští rok slaví desítku. Co byste festivalu popřáli?

Votvírák je pro nás hodně podobná srdeční záležitost jako RfP, zažili jsme tam díky Arturovi a Martině zásadní chvíle. V roce 2008 jsme nahráli na Votvíráku DVD, a když si ho dnes pustíme, jde nám z toho množství lidí mráz po zádech. Votvíráku přejeme jen to nejlepší, mnoho dalších úspěšných ročníků, je to dobrá práce. Sobě přejeme, abychom si znovu po našem nějakém dalším koncertě na Votvíráku mohli zazpívat s Jaroslavem Uhlířem Skřítkové tesaři.:)

Na podzim bude klubová šňůra

Co chystáte na podzim, budete pokračovat v oslavách?

Jasně. Na podzim bude klubová šňůra, která končí už tradičním vánočním koncertem 19. 12. v hospodě na hřišti v Úvalech. Současně budeme propagovat naše nové CD.

IMG_9056

Dvacet let je přece jen dlouhá doba. Pobavili byste čtenáře nějakou vtipnou historkou?

Nedávno jsme se bavili o tom, že každý muzikant většinou hraje na víc nástrojů. A že se někdy v kapele dohodnou a odehrají crazy koncert, kde si ty nástroje prohodí, takže bubeník hraje na kytaru, basák na piano, kytarista na bicí… Nějak jsme se o tom bavili dál a shodli jsme se, že by v naší crazy kapele hrál Mitas na basu.

Vzkaz čtenářům Helpmusic…

Parto, čtěte Helpmusic a choďte na koncerty M009. Výrazně to zvýší pravděpodobnost, že HelpMusic udělá za 5 let s M009 rozhovor ke čtvrtstoletí kapely. Díky!

 Jitka Šnajdrová

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.