Lucie 2014: po stopách…

IMAG1919

Deset let. Tak dlouho jsem musela čekat na turné kapely Lucie. Všichni v mém okolí celé roky neslyšeli jinou větu než: „Dala bych cokoli za alespoň ještě jeden koncert Lucie.“ Sama tomu pořád nemohu uvěřit. Lucie, ikona a má nejoblíbenější kapela, se dala opět dohromady! Po loňském příjemném koncertu v Poštovním dvoře a ne příliš povedeném vystoupení na Staroměstském náměstí vzrostla má zvědavost, co na nás kapela po dlouhé přípravě chystá.

Úvodní koncert v Londýně proběhl v malém klubu pro 2000 šťastlivců. Mezi nimi byli Češi, Slováci i několik Britů. Lidé se začali scházet hodinu před vpuštěním dovnitř. Publikum ve věkovém rozmezí 20-50 let začalo zaplňovat plochu a všechna 3 patra krátce po 19. hodině. Ve skvělé atmosféře kapela odehrála nově připravený playlist, který byl složený ze starých fláků i z několika perel z prvních alb pro opravdové fanoušky. Vidět Lucii, kterou znám pouze z velkých pódií, v malém klubu s rodinnou atmosférou byl opravdu nezapomenutelný zážitek.

Jako kdyby kluci věděli, že zpět do České republiky přilétám 14. května. Na 15. května si totiž naplánovali další klubový koncert, a to v pražském Retru. Vstupenky se daly získat díky kódu, který se vygeneroval na speciálních facebookových stránkách osmi stům nejrychlejším. Návštěvníkům bylo dopřáno pohodlí v podobě dostatečného prostoru v sále, což jsme si i my v první řadě náležitě užili. Také nás potěšila památeční kartička z koncertu. Od sponzora každý návštěvník dostal poukázku na pivo. Upřímně, voda by potěšila víc. Země a WC byly zaplněny nevyužitými kartičkami, zato na baru stály dlouhé fronty na míchané nápoje či zmiňovanou vodu. Malý prostor umožnil opravdu těsný kontakt s kapelou, čímž měl člověk pocit, že je na soukromé party. Za tento warm up má u mě Lucie opravdu palec nahoru.

Zatímco na koncert v Retru se vstupenky získávaly jen pár týdnů předem, do velkých hal se prodávaly už rok dopředu. Zakoupit vstupenky do Ostravy či Brna nebylo příliš velkým problémem, avšak získat golden circle do Prahy bylo díky padajícímu serveru Sazkaticket.cz téměř nemožné. Jelikož se postupně vyprodaly 3 haly za sebou, chápu, že se nápor fanoušků zvládnout nedal. Ale jelikož jsme s kamarádkou velké bojovnice, vše se podařilo a my se těšily k pódiu do všech tří měst. Na žádost fanoušků se kapela po pár měsících rozhodla přidat ještě slavný a tradiční plzeňský Lochotín. Ale vezměme to popořadě.

V neděli 1. června 2014 se u ostravské ČEZ Arény začal probouzet k životu doprovodný program. Kromě stánku Karlínského divadla lákajícího na muzikál s písněmi Lucie Větší než malé množství lásky se na autobusu Red Bull Tour objevilo pódium, na němž od 18 hod. začala hrát rocková kapela, která tak zpříjemnila čekání na vpuštění do arény. To proběhlo jak jinak než v duchu sprint běhu. Za zatáčkou nás čekal úžas – obrovské pódium, jaké jsem u Lucie ani na stadiónových koncertech nezažila. Pokud jsem se do té chvíle těšila, tak teď jsem přímo hořela zvědavostí. Show začala krátce po 20. hodině. Spustilo se intro s působivými světelnými kužely, které bylo bohužel až příliš dlouhé – 5,5 minuty. Několikeré pískání, ječení a potlesk se časem změnil spíše v tiché napětí. Tohle čekání ovšem stálo za to. Nástup se pánům opravdu povedl. Četla jsem o připravovaných hydraulických vychytávkách, přesto nikde nebylo řečeno nic konkrétního. Vyjíždějící plošina, rychlý přesun Adamových bicích či vyjíždění mřížkových ploch se členy kapely jen potvrdily, že bylo skutečně na co se těšit. Mě ale nejvíc uchvátily projekce. Písně Lucie jsou převážně o ženách a sexu a v tomto duchu se nesly i projekce. Nejkontroverznější jsem je čekala u písně Černí andělé, avšak velkým překvapením pro mě bylo, když u Pohybů vylezli do rytmu souložící brouci. Palec nahoru za opravdu vtipný nápad. Rovněž píseň Krev a r´n´r byla jedním z nejpůsobivějších okamžiků koncertu. Speciálně vyrobené rameno pro Davidovy bicí dojelo dál, než jsme si

dokázaly představit. I ze země se nám nedělalo dobře z jeho výšky a náklonu. Nicméně bylo vtipné pozorovat, jak nejeden fanoušek tiše doufá, že alespoň jedna palička Davidovi upadne a on si odnese domů krásný suvenýr vykoupený velkou ránou. Ale nestalo se tak. Škoda.:) Jediné, co rušilo příjemný průběh, byla partička opilých fanoušků v cca 3. řadě. Je smutné, že si spousta lidí neumí užít koncert bez alkoholu a následným rvaním se hlava nehlava dopředu pak obtěžuje celé okolí. Avšak i přes toto rušení jsem prožila silný zážitek a už od skončení koncertu se nemohla dočkat Brna.

Brno, 4. června 2014 a Kajot Arena. Tuto arénu vždy budu vnímat pouze jako Rondo, jež jsem navštívila naposledy v roce 2003 v rámci turné Lucie Dobrá kočzka která nemlsá. Opravdu krásná a působivá hala. Bohužel na tuto velkou show trochu malá. Zatímco v Ostravě nás málem ohně před zábranami usmažily, tady se z nich stalo příjemné ohřátí. Obrazovky byly částečně zakryty bílými ozdobnými rámy a David dojel na bicích sotva do poloviny původních možností. Nicméně to byly drobnosti, které ani trochu neubraly na kvalitě koncertu.

Mnoho médií psalo o ztracené chemii mezi členy. Ano, v Ostravě i v Brně opravdu Lucii něco chybělo. Teprve Praha přinesla tu jiskru, tu chemii, TU LUCII, kterou si pamatuju a kterou jsem celé roky postrádala. Datum 10. června 2014 mi přineslo euforii a velkou dávku endorfinů, jež ve mně zůstávají i mnoho dní po něm. Pouze natáčení nás trochu rušilo, přesto se na plánované DVD už teď těším. Výčitku ode mě sklidí snad jen zdravotníci, od kterých se stání u pódia nedočkalo na žádném z koncertů ani doušku vody. Lidem v kotli nebylo úplně vždy dobře a odebrání vody u vchodu způsobilo u několika z nich dehydrataci a kolapsy. Toto je ovšem pouze malá skvrnka jinak dokonalého vystoupení.

Věřím a doufám, že Plzeň a Hradec Králové, kde Lucie vystoupí v rámci festivalu Rock for People, nebudou na dalších 10 let posledními koncerty a skupina nás zase brzy překvapí a uchvátí něčím výjimečným.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.