Láska: Stát se lektorem netradiční lidušky nešlo odmítnout

Písničkář Václav Vaňura alias Láska se na sólovou kariéru vrhl po hlavě. Po několika letech, kdy mu společnost dělala především elektrická kytara, vzal do ruky tu akustickou a začal na ni skládat písně pro svůj autorský projekt. Svou tvorbu prezentoval prostřednictvím streamů i na koncertech se spřátelenými interprety. Jeho první deska pak vyšla v létě. Jak na její nahrávání zpětně vzpomíná a co dělá teď, v předvánočním čase?

Tvá debutová deska už je nějaký ten měsíc venku. Jak se na proces jejího vzniku díváš teď zpětně?

Byly to krásné časy! Každý pátek nebo sobotu jsem sedl do auta, zajel pro producenta Thoma a vyrazili jsme do studia v Hradci Králové. Někdy jsme nahrávali jeden den, někdy jsme přespali, občas se někdo stavil na pokec. Doufám, že budeme zas brzo něco natočit, chybí mi to.

Jaké jsi na ni dostal ohlasy?

Nevybavuji si žádný vyloženě negativní ohlas – buď mám krátkou paměť, anebo se nám to fakt povedlo! Recenze jsou zatím super, dokonce i folkové servery nás chválí…U mě dobré!

Z desky právě vyšel singl Domek, na němž ti hostuje Vašek Bláha z Divokýho Billa. Proč sis ho vybral?

Je to hodně inspirativní kluk. Líbí se mi jeho tvorba, hlas, baví mě jako člověk. Vašek nejen že si svůj part napsal, ale dokonce si ho i natočil, takže jsme to mohli vzít a rovnou nasadit do nahrávky.

V klipu k němu ti hraje Míra Nosek s Jitkou Ježkovou. Oslovil je režisér Ondra Soukup, nebo proč padla volba zrovna na ně?

S Mírou jsme už párkrát spolu hráli (tedy on hrál, já dělal, že hraji). Tak jsem ho poprosil, aby oslovil nějakou herečku, se kterou se mu bude dobře točit. Jeho výběrem jsem nadšený, Jitka je skvělá. Já jim třeba ten jejich pár hrozně věřím.

Ve vizuálu máš takovou roli pozorovatele vztahu dvou lidí, který s nimi prožíváš. Čí to byl nápad a jak ses v této „voyeurské“ pozici cítil?

Scénář byl dílem Ondry a jeho kolegyně Nicol, takže to oni dva mi přisoudili tohohle „křena“. Ale i kdybych tam nehrál vůbec, tak celé to natáčení byla taková pohoda a radost, že by stálo za to tam jen tak postávat a být součástí.

Stal ses jedním z lektorů netradiční lidušky Vip4you. Jak tvé lekce na kytaru budou probíhat?

Když mě oslovili s touhle nabídkou a řekli mi, kdo další tam bude – tedy kluci z Wohnoutů, Visáčů, Plexis a podobně, tak to prostě nešlo odmítnout. Ale zatím nemám jasný plán, jak to bude probíhat. Nastavíme to asi až podle konkrétních zájemců.

Jak už jsi naznačil, princip Vip4you je v tom, že zájemce učí přímo muzikanti odkojení pódiem. Jaká vůbec byla tvoje cesta k akustické a elektrické kytaře?

K muzice jsem tíhnul už od malička. Od první třídy jsem chodil na klavír, tehdy jsem i dostal první kytaru, klasickou cremonku z Lubů, kde pracoval můj strejda, mám ji dodnes. První elektriku jsem si pak koupil někdy v šestnácti. Musel jsem mít za každou cenu tu, co měl Bejby v Šakalích letech, tedy Jolanu Tornádo.

Pořád aktivně streamuješ, hraješ fanouškům písničky na přání…chystáš se pokračovat i poté, co už se bude moci zase koncertovat a jezdit na turné?

To jsem zatím moc neřešil, kdy s tím přestat nebo jak dlouho to dělat. Nejspíš to budu praktikovat, dokud to bude mě i fanoušky bavit.

Ve streamu se objevily i tvoje děti. Nechystáš s nimi taky nějakou spolupráci? Teď je to moderní…

V tom případě jsme byli moderní už v songu Fejs tu fejs, kde mi děcka nazpívaly sbory! Ne vážně, zatím jsem o ničem takovém neuvažoval. Pokud budou samy chtít, tak třeba něco vymyslíme.

Text: Šárka Blahoňovská

bitmix миксер криптовалют