Kabát – pět na jednu pětadvacítku!

Milí posluchači, dámy a pánové, zapalte svíce, otevřete láhev Božolé, pohodlně se usaďte, obejměte své milé, zavřete oči, a nechte se unášet líbivými tóny a romantickými texty neméně romantického kvinteta Kabát…

 

Skalní fanoušci tohoto kvinteta už jistě „větří staré dobré časy“. Tento vypůjčený úvod sahá až do roku 1993, kdy kapela Kabát vydává své druhé album Děvky ty to znaj. Je to téměř nemožné, ale Kabáti slaví 25 let ve stejném složení, a tak oslavujme!

Vraťme se ještě o deset let dříve, do roku 1983, kdy můžeme datovat prehistorický začátek. Od kluků z Teplic jsme mohli v té době slyšet ten nejtvrdší rock, ale stejně jako jejich rock byla tvrdá i tehdejší doba, a proto byli koncertně méně aktivní a později jim jejich snahu překazila i povinnost vojenské služby.

Rok 1990 nám dal možnost poznat kapelu Kabát tak, jak ji známe dodnes. Josef Vojtek, Tomáš Krulich, Ota Váňa, Milan Špalek a Radek Hurčík. Už s debutovým albem Má jí motorovou bylo poznat, že kluci se s tím mazlit nebudou, a přestože od původních Kabátů měla motorovka o pár zubů méně, řezala s neuvěřitelnou přesností. Jejich texty, ve kterých často využívali vulgarismů, našly své obdivovatele, a protože bylo teprve krátce po sametové revoluci, lidé měli k něčemu, co vybočovalo ven z řady, velmi blízko.

Kabáti postupem času a s přibývajícími léty motorovku otupili, přišla alba, která se od původního thrash metalu blížila spíše country. Někteří fanoušci si trhali vlasy a zacpávali uši, nicméně i přes otupení původní motorovky mířili Kabáti tam, kam chtěli. Nejpřesnější zásah přišel po deseti letech existence, kdy Kabáti vytáhli ze šatní skříně to nejlepší, co v ní měli, všechno hezky sečetli a vydali dvojalbum Suma sumárum. A pak už i ti, kteří je neznali nebo poslouchat nechtěli, se tomu nevyhnuli. Byli slyšet i vidět všude. Pohoda, Šaman, Bára, V pekle sudy válej, Láďa, Žízeň, všechny tyto skladby obsahovalo jejich nové 2CD. A tak od roku 2002 navštěvují jejich koncerty desetitisíce lidí, přicházejí desky Dole v dole, Corrida, Banditi di Praga a letos po pěti letech vypouštějí do světa novinku Do pekla/do nebe.

V letošním roce se Kabáti vydali na Open Tour 2015, která čítala celkem 11 zastávek. Na té pražské jsme se byli podívat i my. Na letišti v Letňanech vyrostla scéna, která měla 74 m na šířku, 22 m hloubku a cca 14 m na výšku. Toto monstrum muselo přivézt celkem 28 kamionů. Byli jsme svědky i zajímavé světelné projekce, ohňových a kouřových efektů a samozřejmě ohňostroje. Sedm nových písní, jinak to, co všichni velmi dobře známe…

 

I přesto, že mnozí kritici tvrdí, že skupina Kabát je pouhou hospodskou kapelou, musíme před ní smeknout klobouky a jen doufat, že jednou postaví hospodu, kam se vejde bezmála 100 000 lidí!

Jitka Šnajdrová

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.