Jakub Děkan a Pekař: „Nikdo nesmí muzikantům diktovat, jak má znít jejich písnička“

Jejich společné jarní turné bylo natolik úspěšné, že se dvojice Pekař a Jakub Děkan rozhodla pokračovat i na podzim. Tour Pekařův Děkan – Děkanův Pekař odstartovala 26. října v Praze na lodi Capitana Morgana a šlo o speciální akustický koncert těchto dvou výtržníků české hudební scény, jak jsou muzikanti nazýváni. Turné čítá celkem třináct měst a končí na začátku prosince.

Jarní turné bylo natolik úspěšné, že se ho hudebníci rozhodli zopakovat. „Neznám v Čechách moc kapel, které by spolu jeli jak na jaře, tak na podzim. Většinou si to nějak prostřídají. My to chceme prostě zkusit; buď si nabijeme hubu a zjistíme, že to není dobrý systém, nebo zjistíme, že tohle teď funguje. Nicméně je jasné, že na jaře 2018 už spolu určitě nepojedeme, to už by nikdo neustál, tolik charismatu pohromadě,“ směje se Pekař. „Rozhodně to neděláme pro úspěch, je to jedna z věcí, ale není to ta hlavní. Ta hlavní je ta, že jsme si sedli my dva, naše kapely a naše týmy a ta pohoda, co byla na pódiu, se přenesla i mezi diváky, a ti se mě třeba v létě na festivalech ptali, kde mám Pekaře? Nějakým způsobem jsme se lidem vryli pod kůži jako dvojice, a to chceme udržet,“ doplňuje Jakub Děkan, kterého mnozí dlouho znali jako „toho, kdo zpívá refrény“. To chce i sám talentovaný muzikant a textař změnit.

Mezi muzikanty vládne pohoda, která se tak přenesla nejen na pódium, ale i mezi návštěvníky. „Na pódium jsme si chodili, jak jsme chtěli. Občas jsem šel na stage, i když hrál Kuba, protože jsme cítili, že teď tam mám být. Kuba Děkan je jediný člověk, který mi uprostřed písničky řekl, jestli můžu přestat hrát a že by si tu písničku chtěl zazpívat on. To se mi stalo v Lucerně v Praze,“ vzpomíná Pekař, který tak Kubu doprovodil na kytaru, zatímco on zpíval. „Abych ale navázal. Pokračujeme, protože se ten úspěch roznesl po promotérech a fanoušcích, že nám chodili zprávy, ať prodlužujeme turné. Teď tam jsou tedy města, která se do toho jarního turné nevešla,“ přiznává Děkan s tím, že ho nejvíce překvapuje, že je zvali samotní promotéři z klubů, což se tak často nestává.

Pekař s Jakubem Děkanem na fotografii k již proběhlému jarnímu turné.

„Předkapelou není ani jeden z nás“

„To jarní turné bylo více o Pekařovi, protože se stal Objevem roku a lidi ho chtěli slyšet naživo, kdežto já jsem byl známý maximálně z těch refrénů,“ přiznává Jakub Děkan. Pekař ho doplňuje s tím, že na jaře měl dobře načasovanou písničku Bůh, která ho vystřelila na vrchol. „Už se nám stalo, že se nás lidé ptali, kdo z nás je předkapela. Tohle je věc, kterou my vůbec neřešíme, protože já si moc vážím muziky, kterou dělá Kuba Děkan, a každý koncert poslouchám a užívám si ho,“ odhaluje Pekař.

„Člověk by si myslel, že čím delší dobu spolu hrajeme, tím méně nás to bude bavit. Ale je to naopak. Čím častěji jsem Petra a jeho kluky slyšel, tím víc mě jejich koncerty bavily jinak. Vždycky jsem si našel něco jiného, co mě bavilo,“ skládá kompliment Děkan a Pekař mu ho oplácí s tím, že on se od něj hodně naučil. Problém měl třeba s komunikací s fanoušky nebo prací s kapelou. „Jediná věc, kterou jsme se ani jeden z nás nemuseli učit, je pokora k lidem, co ty akce pořádají, a k těm fanouškům. My dva jsme se navíc moc neznali a nikdy nevíš, jaký ten člověk je, dokud s ním nejsi na hotelu. Základem ale je být slušný ke všem lidem,“ říká Pekař a je na něm vidět, že to nemyslí jen jako klišé, ale že si práce každého, kdo na show pracuje, váží.

Oba dva teď na turné vyrazili s trochu obměněným repertoárem, protože do setlistu zařadili nové písně. „Mám písničku, která vyšla 27. října a jmenuje se Dvě duše. Na celém turné se objevuje dohromady asi pět nových písniček,“ odhaluje Pekař. Zahanbit se nenechá ani Kuba, který naplánoval křest desky na 22. února v Praze, liberecký křest se uskuteční o měsíc dříve. „Pokud jsem diváky bavil a bavili je ty písničky dřív, tak teď už je třeba budou znát. Já pro ně mám připravené další dvě novinky,“ láká Kuba. „Mám ale koncerty postavené na tom, že chceme lidi bavit, ale zároveň chceme ukázat, že na to máme. Jsou tam dvě kvality; kvalita kapely a mého zpěvu, kterému věřím,“ dodává.

„Všichni v kapele dělají všechno,“

Pekař na téma kapela navazuje, že obměnil kapelu a je s nyní naprosto spokojen. I přesto, že jeho basák přestoupil právě do kapely Kuby Děkana. Je totiž rád, že turné pojedou společně. Přiznává, že velká výhoda obou kapel je ta, že všichni dělají všechno a navzájem si dokážou pomoci, což oceňuje jako velkou výhodu.

I přesto, že značka Jakub Děkan Band existuje více než rok, spoustu lidí zpěváka jako sólového umělce moc nebere. On to ale jako nevýhodu nevidí. „Nazývám to spíše ohromnou motivací. Kdo tady může říct, že startuje kariéru po 88 milionech shlédnutí na Youtube u jeho jména? Já startuji sólovou kariéru a mám to strašně těžké, protože ty lidi počítají s tím, že budeš mít hit,“ přiznává Děkan. „Myslím, že Kubova hudba je hrozně nedoceněná, lidi si myslí, že má skvělé refrény a tím to končí. Není to tak, Kuba má talent na to složit silnou písničku. Říkám to skoro až se závistí, protože bych takovou písničku chtěl složit já,“ směje se a dodává, že má pro Kubu napsanou písničku, kterou mu chce dát, ale až nastane ten pravý čas. „Slíbili jsme si to před rokem, že si vzájemně napíšeme písničku. Nevykašlal ses na to, že ne?“ vtipkuje Pekař na adresu Kuby.

„Dědu nevzali do rádií, protože má moc osobní text,“

Ten jí prý má, ale v hlavě. „Až nastane ten čas,“ směje se. Přechází ale do vážného tématu ve chvíli, kdy přijde řeč na srdcovou písničku Děda. „To nikdo neví, ale písnička Děda nebyla nasazena do rádií, protože mi řekli, že má moc osobní text. Prý ji nasadí pod dvěma podmínkami – když změním text a dám pryč jména jako Jágr, Klus a Gott, a druhá věc, že ji zkrátím. To jsou schopní ti rádia říct u písničky, kterou napíšeš jako dopis pro svého dědu,“ nechápe Kuba.

„Za písničkou Děda nestojí žádné vydavatelství ani médium, protože mi u nás na vydavatelství nevěřili. Šel jsem do toho po hlavě, videoklip jsem si zaplatil sám, a přesto se to povedlo. Sám za sebe jsem za to nejšťastnější,“ přiznává Děkan. Pekař ho opět doplňuje, i on má negativní zkušenost s vydavatelstvím a rádii. „Když ti někdo diktuje, jak by měla zní tvoje písnička, tak by tomu všichni muzikanti měli říct ne. On ví, jak to má zní, on to složil,“ sekunduje.

„Všechny písničky, co jsem napsal, jsem napsal v depresi“

Nelze se ale nezeptat, jestli muzikanti nepřemýšleli někdy nad nějakým společným songem. Zvlášť poté, co jim to spolu tak hezky klape. „Nepřemýšlíme nad tím, protože nám to všichni říkají. Visí to ve vzduchu. Ale ve chvíli, kdy to v tom vzduchu viset nebude, tak to uděláme,“ smějí se oba dva jednohlasně. „Věci, které bychom dělali, jen protože se nabízí, nemusí být kvalitní. Všechny písničky, co jsem napsal, jsem napsal v depresi, protože jsem se chtěl zabít, i když to byla pozitivní písnička,“ otvírá citlivé téma Děkan. Podobnou zkušenost má i Pekař. I on si prošel tím, že dělal něco, co nechtěl. I díky tomu vznikl hit Bůh, který ho katapultoval mezi české hudební objevy posledních let. Nejen písničky Děda či Bůh uslyšíte na rozjetém turné Pekařův Děkan – Děkanův Pekař aneb Dva výtržníci opět na cestách.

Text: Barbora Turková

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.