JAK ŠEL ČAS S… VÁCLAV NECKÁŘ

Václav Neckář nedávno oslavil padesát let od nahrání první písně pro vydavatelství Supraphone Ze soboty na neděli, kterou všichni možná znáte jako I vám jednou bylo sedmnáct. Je to fenomén, oblíbený zpěvák i herec, jenž si během své kariéry prošel dobrem i zlem. Jak vypadala jeho cesta?

1965-1970

Narodil se v říjnu 1943, ale svou kariéru odstartoval až o 19 let později, tenkrát ještě jako elév v mosteckém divadle. Pro svůj talent putoval z divadla do divadla, až přišla role pro oskarový film Ostře sledované vlaky (1966) a oblíbená pohádka Šíleně smutná princezna (1968).

Stejně jako v pohádce Šíleně smutná princezna, kde mu jeho hereckou partnerkou byla Helena Vondráčková, mu byla kolegyní i v jeho pěvecké kariéře. Společně s Martou Kubišovou tvořili pěvecké uskupení Golden Kids, které dalo vzniknout hitům jako Hej, pane zajíci, Časy se mění nebo Micro-magic-cirkus. Doba byla ovšem zlá, a tak zákaz vystupování Marty Kubišové zapříčinilo, že Golden Kids zanikli.

1970-1990

Po zániku kapely Golden Kids Václav Neckář spolu se svým bratrem Janem Neckářem zakládají novou kapelu Bacily. Přelom 70. a 80. let lze označit za Neckářův umělecký vrchol. Z této doby pochází hity jako Doktor Dam Di Dam, Kdo vchází do tvých snů, má lásko, Znala panna pána (s Helenou Vondráčkovou), Podej mi ruku a projdem Václavák, Křídla iluzí, Je ráno, Anno nebo Lásko ztracená. Jeho další alba již nebyla tak úspěšná. K jeho dvorním autorům patří již zmíněný bratr Jan Neckář či Ota Petřina, ale psali pro něho i Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček. O texty se mu starali Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor či Michael Prostějovský.

1990-2005

90. léta nepřinesla již žádné nové oficiální studiové album, pouze výběry Jak ten čas letí a Zlatej Vašek a několik reedicí jeho starších alb. Došlo dokonce i ke znovuvzkříšení tria Golden Kids, to však nemělo díky soudním sporům dlouhého trvání. V listopadu 2002 postihla Václava Neckáře mozková mrtvice, která měla za následek výpadky řeči. Po dlouhé rehabilitaci se opět vrátil na koncertní pódia a po sedmnácti letech vydal nové řadové album Oči koní.

2015

2005-2015

S novým albem Oči koní přišel i Vaškův comeback. Opět začal koncertovat, v roce 2011 natočil se skupinou Umakart velmi úspěšný filmový soundtrack k filmu Alois Nebel s názvem Půlnoční. Tato píseň se o půl roku později objevila na albu Dobrý časy, které obsahovalo deset převážně baladických písniček autorské dvojice Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth. Nejnovější album Václava Neckáře nese název Mezi svými, jedná se o jeho první vánoční album. Nejde však o klasické koledy ani tisíckrát natočené vánoční standardy. V den svých  jedenasedmdesátých narozenin představil klip k pilotnímu singlu Andělé strážní, jedná se prozatím o poslední videoklip tohoto velikána. Nicméně Václav Neckář je nyní v plném koncertním vytížení, na oficiálních stránkách jsou vypsány koncerty až do února 2016.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.