IF: Kdybych juchala někde na pláži, nemělo by to takový efekt

IF je českým posluchačům známá už více než osmnáct let. Že vám to i přesto nic neříká? Možná když vám prozradíme, že pod pseudonymem IF se skrývá Iva Frühlingová, už budete vědět. Žena, která prorazila francouzsky zpívaným hitem Où tu veux, quand tu veux, hlásí návrat na scénu. „To, co teď dělám, je úplně něco jiného pro jiné publikum,“ vysvětluje zpěvačka volbu pseudonymu. Umělkyně je aktivní i na sociální síti TikTok. Pod přezdívkou Jeblá máma tam nahrává krátké satirické skeče. Díky tomu ji poznává ta nejmladší generace. Než ale začala vystupovat zase veřejně, musela si projít něčím nepříjemným.

Text: Šárka Blahoňovská

Na scénu jste se vrátila po dlouhých šesti letech. Co bylo tím impulzem?

Před pěti lety jsem zažila panickou ataku, měla jsem malé miminko. Z tohoto blbého období jsem se strašně dlouho dostávala, i z toho veškerého studu, jaká jsem máma. Začala jsem brát prášky, pomohla jen medikace. Když jsem je přestala brát, tak jsem musela být pod nějakým dohledem, dobrovolně jsem tedy nastoupila do sanatoria. Protože všechno špatné je k něčemu dobré, potkala jsem tam Dominika Turzu alias DJe Roxtara, který se tam léčil ze závislosti na drogách. Říkal, že hledá byt, a já jsem ho zrovna měla volný. Tak u mě začal bydlet a vytvářet si studio. A já měla pocit, že se potřebuji ze všeho vypovídat. Vytvořili jsme první písničku, jež se jmenuje TIK ŤAK.

Myslíte si, že jste tou písní to období uzavřela?

Myslím si, že jo. Vlastně jsem nad tím takto ještě nepřemýšlela, ale ano. Mně se to tenkrát stalo na dálnici s osmiměsíčním miminkem. Myslela jsem si, že se o mě pokouší infarkt. Bylo pro mě důležité, že jsem šla do toho sanatoria, přestala brát léky a začala znovu pracovat.

Věříte, že lidé sdělení písně pochopili?

Myslím, že jsem to dostatečně propracovala, abych lidem tu message předala, to pro mě bylo důležité. Nikdy předtím jsem o tom nemluvila a teď jsem to dokázala říct a třeba s tím pomoci i někomu jinému. Překvapilo mě, kolik lidí má úzkosti, to je neuvěřitelné. Do té doby jsem si myslela, že jsme třeba tři. Je to úleva.

K TIK ŤAK jste natočila video, které mnoha lidem evokuje zpěvačku Billie Eilish. Byl to záměr?

Byla to inspirace, jak předat obrazově i textově pocit z té paniky. Že je to fakt strašidelné, nepříjemné, temné. Kdybych tam juchala někde na pláži, tak by to nemělo takový efekt. A to jsme tu verzi ještě upravili, aby to nebylo tak creepy.

V dalším singlu Moralisté pak zpracováváte téma vztahů, ale z pohledu, který není ve společnosti příliš přijímán. Dotýká se to tématu otevřených vztahů. Myslím si, že spousta lidí řeší toto téma, ačkoli ne veřejně. My jsme třeba s manželem otevřeli vztah, takže nám to hodně pomohlo. Vím, že je to kontroverzní téma, a je na každém, jak to přijme.

 

 

Jsou texty autorské? Kdo vám skládá hudbu?

Ano, texty ano, hrozně mě baví je psát. Teď spolupracuji s DJem Roxtarem a Dafonicem, ten dělal právě Moralisty, respektive nahrávali jsme to jako větší parta u něj.

Po skladbě TIK ŤAK a Moralisté jste vydala odlehčenou píseň Jenom mezi máma. Jaký měla ohlas?

Druhý den, co jsme ji dali na sociální sítě, měla pět set tisíc zhlédnutí, teď už má nějakých sedm set. Tak jsme si říkali, jestli to není trochu škoda, když člověk zpracuje něco kvalitního, co má sdělení, a pak vyjde taková věc, jako je Jenom mezi máma. Ale lidé jsou rádi za odlehčená témata, chtějí se bavit. Takže to bylo i to, co mě přimělo udělat trochu spoluprací, které budou takové trochu lehčí.

Nedávno vás oslovil písničkář Láska, který právě taková odlehčená témata zpracovává. Společně jste natočili duet. Váhala jste, jestli do spolupráce s ním jít?

Váhala, nejdřív jsem nechtěla. Chtěla jsem počkat, jak to bude s těmi prvními písničkami. Pak ale zabrala Jenom mezi máma, tak jsem si říkala, že to dáme. Nakonec i klip vypadá hezky.

Láska vás oslovil i s nabídkou turné. Jak to dopadlo?

Je mi to líto, ale dostala jsem práci v rádiu, moderování od poloviny října. Bylo by to vždycky dopoledne, do toho stavíme barák a já se trochu bojím. Vzhledem k tomu, co se mi v minulosti stalo, bych měla být na sebe trochu laskavější. Takže jsem to dala k ledu, a když tak dáme jeden koncert v Praze, kde bych vystoupila jako host.