Daniel Landa alias kouzelník Žito 44 má novou desku!

Daniel Landa je kontroverzní rockový zpěvák, známý také jako producent, herec, scenárista, boxer a automobilový závodník. Svoji hudební kariéru začal jako zpěvák v hudební skupině Orlík. Později začal vystupovat sólově. Získal mnohá ocenění a největší úspěch sklidil s deskou Chcíply dobrý víly, která obsahuje hity jako Motýlek, Holkya mašiny nebo Andílek. Již je to tři roky, co se na Českém slavíku představil se světu jako kouzelník Žito 44.

 

Roku 1988 vystudoval Pražskou konzervatoř v hudebně dramatickém oboru. Hned v témže roce založil s kamarádem Davidem Matáskem kapelu Orlík. Díky neotřelým rasistickým textům získala kapela i Daniel Landa velkou oblibu, zejména mezi příslušníky hnutí skinheads, ale také mnoho odpůrců. Debutovali s albem OI!, druhým a zároveň posledním byla Demise, po kterém se kapela rozešla.

Sólová dráha Daniela Landy započala záhy s vydáním alba Valčík. Od té doby vydal nespočet studiových desek, živáků, best of, muzikálových a filmových soundtracků a v neposlední řadě i soubor písní Karla Kryla včetně velmi populární Morituri te salutant.

Na konci roku 2012 při vyhlášení ankety Český slavík přišel Landa s extravagantním vystoupením. Po boku černého kohouta se prohlásil za kouzelníka Žita 44. Snažil se o velký marketingový tah přilákání investorů. Přitáhnout se mu podařilo především pozornost médií a fanoušků či odpůrců, které má už od dob, kdy hrál v Orlíku.

Nyní přichází po šesti letech s novým studiovým albem pojmenovaným po vlastním pseudonymu Žito. Na novinku si Landa opět napsal hudbu a texty sám, výjimku tvoří pouze úvodní buditelská lidová píseň Bývali Čechové a adekvátně tvrdý „nářez“ To je válka!. Deska má překvapivě živý, aranžérsky pestrý a přitom nekompromisně energický rockový sound, jakým si Landa získal posluchače už na svých prvních a asi nejslavnějších sólových titulech. Je to i díky skvělé doprovodné kapele složené z osvědčených muzikantů, jako například Tomáš Vartecký, Miloš Meier, Jakub Antl či Kája Mařík. Nové album Žito vyšlo 12. září, v den jeho VELEKONCERTU.

 

Nezapomeňme na sedm „kejklí“, cílů, kterých chce dosáhnout:

  1. plavat freedive s tygřími žraloky
  2. na mistrovství světa v rallye se umístit do 4. místa
  3. podplavat egyptskou Blue Hole
  4. vyhrát zápas v thaiboxu proti profesionálnímu boxerovi
  5. dostat Sigmu Olomouc do finále Ligy mistrů
  6. uspořádat koncert pro 100 tisíc lidí
  7. položit základní kámen chrámu Zlatého draka

Stejně jako před nedávnem kapela Kabát přichystal i Daniel Landa pro své fanoušky VELEKONCERT na letišti v Praze-Letňanech. Sice se mu nepodařilo dosáhnout šestého cíle, přesto na letiště dorazilo ke 30 tisícům návštěvníků. Speciální písňová sestava v podobě Landova curriculum vitae, vybraná z celého dosavadního repertoáru pouze pro tento koncert, měla v podtextu nepsaný a nevyřčený motiv: Cokoli o sobě řeknu, obrátí se proti mně. Nechci už nic vysvětlovat, všechno je v mých písních.

 

Jitka Šnajdrová

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.