1. Jarní Zloun-festival

Státní svátek, na silnicích i v ulicích prázdno. Některým hudebním nadšencům právě doznívá kocovina z majálesů a my vyrážíme do Loun, abychom byli u příprav 1. Jarního Zloun-festivalu konajícího se 9. a 10. května 2014.

Borec na festu fouká do micu
Borec na festu fouká do micu

Jak jistě víte, chybami se člověk učí a u prvního ročníku se jich dá očekávat spousta. Snad proto s troškou škodolibosti, ale spíše zvědavosti jsme se vydali na festival už o den dříve, abychom poškádlili nervózního pořadatele.

Co jsme nečekali a velmi nás to překvapilo, bylo zjištění, jaké jsou Louny krásné město. Velká omluva všem Louňákům, kterým jsme dosud tvrdili opak, řadíce Louny k severským nekonečným „sídlištním městům“, jako jsou Chomutov nebo Most. Na stadionu byl zatím klid. Naše představa o běsnících technicích, stánkařích a pobíhajícím pořadateli se nevyplnila a rozplynula v momentě, kdy jsme vstoupili do areálu. Ač unavení, přesto s úsměvem ve tváři dotvářeli pořadatelé krásný areál k obrazu svému. S ujištěním o jejich jasné představě i s plánem o průběhu celého festivalu se jdeme ubytovat. Cesta do krásného hotelu na náměstí a po místních putykách nás ujistila v tom, jak moc jsme tohle město podcenili. Těšíme se tedy na zítra, na první festivalový den.

V areálu už to kolem 11. hodiny začalo pěkně vřít, neboť dokončovací práce před jeho otevřením vždycky trochu adrenalinu přivalí. První kapely, které si na 1. Jarním Zloun-festivalu měly tu čest zahrát, byly Barruth a sympaťandy K2. Známějším jménem byl až kolem 18. hodiny Michal Hrůza se svou Kapelou Hrůzy, který se dovalil ve svém meďáčku za kapelní dodávkou. O nic méně sympatické uskupení a velmi příjemný koncert.

Děvčata do 25 let teď náš magazín nejspíš roztrhají, ale Mandrage se nám poprvé předvedli jako parta muzikantů z masa a kostí, bez robotické přesnosti, strohosti a umělosti. Stejně spontánní byla i Vypsaná fiXa, kdy u spousty novinek Márdy vynechal text a jen vesele huhňal. O to více přidal improvizace na kytaře, váleje se po pódiu. Jeho jolana dostala zabrat, a tak ji při přídavku téměř nenaladitelnou musel odložit a jen „zpívat“. Zpívající a nadšené publikum lidskost a nevypočitatelnost svých idolů miluje, takže věříme, že se vám koncert líbil tak jako nám. Úsměv ve tváři vyvolala kapela Tři sestry Banditos s obtloustlou sestřičkou měnící kostýmy neuvěřitelnou rychlostí a celý skvělý den zakončili nezastavitelní Brutus, kteří by s dlažební kostkou obešli celý svět, kdyby je pořadatel z pódia včas nesundal.

zloun5

Podpořeni pravidelným pitným režimem (pivo bylo v backstagi k dispozici zdarma a šéf cateringu zase nešetřil vínem) a starostlivou péčí místních hasičů zásobujících nás sladkostmi se nám celý den jevil jako skvělý hudební i společenský zážitek. Porodní bolesti se festivalu sice úplně nevyhnuly, především skřípalo střídání kapel na jednotlivých pódiích, kde nebyl dostatečný čas a prostor pro zvukové zkoušky, nicméně všichni interpreti s produkcí spolupracovali na výbornou a zpoždění minimalizovali. Trošku horko muselo být zvukařům u pětiminutové zvukové zkoušky Bittner Bandu, orchestru čítajícím nad dvacet osob, ale i to se nakonec zvládlo.

Následující den bylo o něco veseleji v backstagi než v areálu. Téměř celý den pršelo, a tak se počasí odrazilo i na návštěvnosti druhého festivalového dne a pořadatelům trošku zmizel úsměv z tváře. Dobrá nálada a energie však vládla v zákulisí, neboť počínaje veselými hochy z Lola běží, kteří v backstagi zahájili salátovou válku, přes Totální nasazení, kteří v kombinaci s kapelou zakázanÝovoce tvoří nebezpečné duo (už jenom proto, že spolu kapely strávily několik měsíců na společném turné), Dilated (zrovna tak) a Prague Conspiracy (jakbysmet) konče se zde vytvořil jakýsi „třídní“ sraz a nikomu se nechtělo odjet. Pivo nedocházelo, a tak s přibývajícími kapelami se prostory VIP stanů naplnily, až jsme začali uvažovat o otočení pódií k početnějšímu diváctvu, tedy k muzikantům samotným.

Gábina Gunčíková, jedna z očekávaných televizních hvězdiček, nedorazila, a tak dala čas na oddych zvukařům, celé produkci i návštěvníkům. To celé pak všem vynahradila Aneta Langerová, která svým velmi vkusným a příjemným vystoupením smutky po Gábině nebo pro déšť na chvilku zahnala. Její vystoupení zpovzdálí sledoval Petr Bende, velmi příjemný a profesionální chlapík.

zloun3

Trošku hrůzu celé produkci naháněl příjezd nechvalně známých rebelů Hentai Corporation, a přestože jejich návštěva Loun byla jednou z těch klidnějších štací kapely, budou na ně vyjevení Zlouňáci ještě dlouho vzpomínat. Závěrem je nutno dodat, že Radkovi (zpěvák kapely) se při skocích z pódia nic nestalo, do ledničky s chlazeným pitím nenačůral, do jeho exkrementů za pódiem nikdo nešlápnul, pouze se s nimi leckdo vyfotil a plechový teplomet se nedal a nepřepral ho. Na Hentai Corporation bude jistě vzpomínat i Věra Špinarová, kterou si Radek troufnul přirovnat k Michalovi Davidovi. Kdo zná Hentai, ten ví…

Premiér předvedl, že buď umí natáhnout Hrobaře na 40 minut, nebo má i jiné písničky, a z vystoupení Kreyson bohužel netušíme, který že to z nich byl slavný Láďa Křížek. Náš typ byl charismatický, vysoký a dlouhovlasý blonďák, který se posléze ukázal jako technik kapely. Ten nám prozradil, že sice vypadá jako Láďa, ale o několik desítek let dříve.

Kapela UDG podle nás zvolila pro letošní sezonu ten nejlepší playlist, a tak jsme si její koncert opravdu užili. Naopak Wohnouti, ač náš festivalový favorit, svůj set nějak odloudali a vlezli ostatním kapelám do kapsy, oč bychom se ještě před jejich koncertem tvrdě přeli. Po divadelním představení, které předvedla Doga, jež již tradičně nešetří na kulisách, baloncích, toaleťácích a kostýmech, nás do kina vzali Dilemma In Cinema, kteří celý festival zakončili. Pokud někdo neví, tak se jedná o odchozí polovinu Totálního nasazení.

Nechyběl ohňostroj, květiny, jídlo, pití, perfektní atmosféra a muzika. Děkujeme pořadatelům za příjemný zážitek, a i když první slova Věroslava Emingera, hlavního pořadatele ploužícího se ve tři hodiny ráno po promoklém poloprázdném areálu, byla: STĚHUJU SE!, termín druhého ročníku festivalu už je potvrzen, a tak se příští rok můžete opět těšit na další dávku skvělé muziky.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.